Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Hakkında Herşey
Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Hakkında Herşey
Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız
Tarih:29.01.2010>Bu makale 17260 kez okunmuştur.

 

MALİ HİZMETLER UZMAN YARDIMCISI   

GÖREV ve YETKİLERİUzman ve uzman yardımcıları aşağıda belirtilen görevleri yürütürler;

a) 5018 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinde sayılan görevlere ilişkin olarak kendilerine verilen iş ve işlemleri yapmak,   

b) 22/12/2005 tarihli ve 5436 sayılı Kanunun 15 inci maddesinde sayılan görevlere ilişkin olarak kendilerine verilen iş ve işlemleri yapmak,

c) Kanun, tüzük, yönetmelik ve yönergelerle malî hizmetler birimlerine verilen görevlerden kendilerine verilen diğer iş ve işlemleri yapmak,

ç) Görevleriyle ilgili mevzuatın uygulanmasına ilişkin görüş ve önerilerini bildirmek,

d) Görev alanlarıyla ilgili araştırma, inceleme ve etüt yapmak ve bunları raporlamak,

e) İdareleri tarafından yapılacak eğitim programı hazırlık çalışmalarına ve uygulamalarına katılmak,

f) Amirleri tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.

Uzman ve uzman yardımcıları kendilerine verilen görevleri mevzuata, plan ve programlara uygun olarak zamanında ve eksiksiz yerine getirmekten sorumludurlar.


   

ÇALIŞMA DÜZENLERİ      Uzman ve uzman yardımcıları, malî hizmetler birimi dışında çalıştırılamaz. Uzman ve uzman yardımcılarına Yönetmelikte belirtilen görevler dışında görev verilemez. İdarelerin, uzman ve uzman yardımcılarını malî hizmetler biriminin tüm fonksiyonlarında bilgi ve deneyim elde etmelerini sağlamak üzere dengeli bir şekilde görevlendirmeleri esastır. Görev yerleri Merkezi İdareler, Mahalli İdareler (Belediyeler) ve Üniversitelerdir.

   

UZMAN YARDIMCILARININ YETİŞTİRİLMESİ      Uzman yardımcıları, bu göreve atandıktan sonra en az üç yıl yardımcılık dönemi geçirirler. Uzman yardımcılarının yetiştirilmelerinde kişisel çaba ve çalışmaları esas olmakla birlikte, idarelerin malî hizmetler birimi ve Bakanlık tarafından hazırlanacak yetiştirme programları çerçevesinde en iyi biçimde yetiştirilmelerine özen gösterilir.

Uzman yardımcılarının yetiştirilmesinde;

a) İlgili mevzuat ve uygulaması ile görev alanlarına giren diğer konularda ihtisas sahibi olmalarını sağlamak,

b) Araştırma, inceleme, analiz ve çözüm üretme yeteneklerini geliştirmek,

c) Mesleğin gerektirdiği niteliklerin gelişip yerleşmesini sağlamak amaçları güdülür.

      Uzman yardımcıları üç aşamalı bir yetiştirme programına tabi tutulur. İdareler, hazırlayacakları eğitim programı çerçevesinde uzman yardımcılarına, göreve başladıkları tarihten itibaren 6 ay içinde en az 120 saat süreyle görev alanlarıyla ilgili konularda hizmet içi eğitim verir.

Uzman yardımcılarına, 120 saatten az olmamak üzere 16 ncı maddede belirtilen konularda Bakanlık tarafından mesleki eğitim verilir. İdareler, Bakanlık tarafından düzenlenecek mesleki eğitim programlarına uzman yardımcılarının katılımını sağlamakla yükümlüdür. Eğitime alınan uzman yardımcıları eğitim süresince görevli sayılırlar.

Uzman yardımcılarına, üç yılın dolmasından en az bir yıl önce, önerileri de alınmak suretiyle idareleri tarafından belirlenecek bir araştırma konusu verilir. Verilen konuyla ilgili araştırma raporları, uzman yardımcıları tarafından hazırlanarak üç yılın dolmasından en az üç ay önce idarelerine verilir. Araştırma raporları, idarelerde üst yönetici tarafından en az üç kişiden oluşturulacak bir araştırma raporu komisyonu tarafından bir ay içerisinde yüz (100) tam puan üzerinden değerlendirilir ve sonucu uzman yardımcılarına bildirilir. Komisyon tarafından araştırma raporları eksik veya yetersiz bulunan uzman yardımcılarına, üç haftadan az olmamak üzere yeteri kadar süre verilir ve kendilerinden araştırma raporlarını düzeltmeleri istenir. Araştırma raporlarının bir örneği ile verilen puanlar üç yılın dolmasından en az 15 gün önce Bakanlığa gönderilir.


   

MAAŞLARI      Mali Hizmetler Uzman Yardımcıları gittikleri yani atandıkları kurumun özlük haklarına tabi oldukları için her kurum uzman yardımcılarına farklı ücret vermektedir. Bugün itibariyle en düşük mali hizmetler uzman yardımcısı 1400 civarı en yüksek ise 2400 civarı maaş almaktadır.

   

SINAVI HAKKINDA      Kurum daha önce kamu kurumlarından yatay geçiş olarak 2 kere çeşitli kurumlara uzman olarak atama yapmıştır ama ilkkez 2008 kasım da uzman yardımcısı almıştır. Açılan kadro 546 kişilikti ama sınava 869 kişi başvurdu ve 726 kişi sınava girmiştir. P49 dan 80 ve üzeri isteyip sınavı ÖSYM ye yaptırmıştır. Yazılı sınavı kazanan kişi sayısı 450 civarı olmuştur ve 280 civarı kişide sözlü sınava katılmış olup hepside sözlü sınavı geçmiştir. Atamayı ÖSYM, yazılı sınav + mülakat puanın ortalamasına göre yapmıştır.
      Yazılı sınavda 30 ar tane iktisat, maliye, muhasebe ve hukuk sorulmuş olup 50 tanede ingilizce sorulmuştur.

İlgili Forum Sayfamız ve Sorular İçin TIKLAYINIZ

 

Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Hakkında Herşey içeriği
mali hizmetler uzman yardımcılığı ,mali hizmetler uzman yardımcılığı sınav soruları ,mali hizmetler uzman yardımcısı maaşı ,bümko ,
Kategorideki Diğer Yazılar
YORUMLAR
1. Yaşar : 06:53 12.08.2010
Mali Hizmetler Uzmanı olarak çalışıyorum, 1700 TL maaş alıyorum. Mali Hizmetler Uzman Yardımcılarıda 1350-1400 civarı maaş alıyor. 2000 TL üzerinde maaş alan Uzman Yardımcısı görmedim.
2. MALİYE1985 : 11:41 02.02.2012
TAŞRA KAPSAMINDAKİ UZMAN YARDIMCILARI 15.01.2012 TARİHİİTİBARİYLE ORTALAMA 2050 TL MAAŞ ALMAKTADIRLAR
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:
Güvenlik Kodu :
UYARI !!! Telefon numaraları, iletişim adresleri veya mail adresleri, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Warning: Unknown: 2 result set(s) not freed. Use mysql_free_result to free result sets which were requested using mysql_query() in Unknown on line 0